ECONOMICS & FREEDOM 101: OM KEYNESIANSK TEORI; OFFENTLIGA SEKTORNS STORLEK

Keynesiansk teori och keynesiansk politik anvands ofta av vanstern som slagtra i den ekonomisk-politiska debatten. Men en narmare analys av Keynes' bidrag till ekonomisk teori visar att vanstern har skapat sin egen bastardversion av keynesiansk ekonomisk teori, en version som inte har nagot med Keynes' originalbidrag att gora. Den forsta delen i en studie av offentliga sektorns borda pa svensk ekonomi visar att den privata sektorns anstallda som andel av befolkningen. Den andra delen i samma studie visar att svensk privatkonsumtion ar lag inte bara som andel av BNP utan ocksa i internationell jamforelse. Svenska familjer spelar nu i samma division som slovakier och polacker.

Thursday, November 12, 2009

SM I BILBRANNING GAR VIDARE

Som sagt - vansinnet har verkligen normaliserats i Sverige. Bilbrander ar numera sa vanliga att det kan sta bilar och brinna praktiskt taget varje natt, i stad efter stad, och den enda uppmarksamhet bilmordbrannarna far i media ar nar de kastar brandbomber pa brandbilar eller nar nagon av dem handelsevis blir gripen for daden.

Två unga män och en 13-årig pojke har hörts av Uppsalapolisen angående de många bilbränderna nattetid den senaste tiden i Uppsalastadsdelarna Ekeby, Luthagen, Eriksberg och Flogsta. De två äldsta har delgivits misstanke om förberedelse till grov skadegörelse. Polisen har säkrat en del spår har säkrat en del spår från konkreta fall, men man vill inte närmare gå in på vad det är och hur man har gått tillväga.- V tror i alla fall att vi är på rätt spår, säger Christer Nordström, presstalesman vid Uppsalapolisen.En rad bilar har blivit helt utbrända eller brandskadade, de senaste natten till onsdagen då två bilar sattes i brand i Ekeby.- Det är ett bekymmersamt läge och vi har lagt ned stora resureser på att försöka lösa det här, säger Christer Nordström.När det gäller bilbränderna i övriga delar Uppsala säger Christer Nordström, utan att vilja peka ut ett speciellt område, att polisen tror sig veta vilka personer som är skyldiga men att bevisningen är otillräcklig. De tre som misstänks ha med bränderna att göra släpptes efter förhör. De två brottsmisstänkta är 17 och 21 år gamla.Tidigare under hösten brann många bilar i Gottsunda och Valsätra.

1 entries:

ulle said...

Utvisning av de berörda bör utverkas och är de under 18 år åker målsman också med.
Har medborgarskap uttagits av utlänningen återkallas detta tillbaka för att sldrig mer kunna återges.
Justice!